Odtwarzanie łąki nadmorskiej w rezerwacie przyrody Beka

Ekosystem łąkowy objęty wsparciem od 2022 roku przez Fundację BNP Paribas Bank Polska znajduje się w rezerwacie przyrody Beka nad Zatoką Pucką. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi na tym terenie działania mające na celu ochronę skrzydlatych mieszkańców tego wyjątkowego miejsca i ich siedlisk.  

Głównym zagrożeniem dla walorów przyrodniczych tego obszaru jest porzucenie użytkowania rolnego i postępująca w związku z tym ekspansja roślinności wysokiej oraz trzciny. 

Stąd, w 2022 roku działania polegały na wdrożeniu zabiegów czynnej ochrony przyrody: koszenia, usuwania krzewów i drzew, zagospodarowania biomasy. Działania zostały powtórzone w kolejnym roku. W 2024 roku znacznie zwiększyliśmy powierzchnię działań – do 3,5 ha zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych objętych projektem od samego początku dołączyliśmy również bezpośrednio sąsiadujące z nimi 4 ha młaki niskoturzycowej.

Efektem przyrodniczym naszych działań będzie przywrócenie łąki nadmorskiej wraz z potencjalnymi stanowiskami rzadkich gatunków roślin (takich jak kruszczyk błotny, tłustosz pospolity czy kłoć wiechowata), owadów zapylających i ptaków łąkowych (takich jak czajka, kszyk czy krwawodziób) oraz zwiększenie obszaru korytarza ekologicznego, czyli nieprzerwanego odcinka bez barier – którymi w tym wypadku są gęste zakrzaczenia, utrudniające lokalną migrację.

I już widać efekty. Podczas inwentaryzacji entomologicznej w 2023 r. na łąkach zanotowano 26 gatunków motyli, m.in. objętego ochroną ścisłą czerwończyka nieparka. W kolejnym roku również nie obyło się bez ciekawych obserwacji. Zaobserwowano m.in. modliszkę zwyczajną (rezerwat jest aktualnie jednym z najdalej wysuniętych na północ stanowisk tego gatunku w kraju), a także szablaka żółtego (w ostatnich latach w całym kraju obserwowany jest spadek liczebności tego gatunku ważki, tym cenniejsze jest jego stanowisko w rezerwacie).

 

logo Fundacja BNPP

Ekosystem został wsparty przez Fundację BNP Paribas Bank Polska.

Zobacz również

© 2021 Centrum UNEP/GRID-Warszawa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności