Kondycja i różnorodność ekosystemów Ziemi są podstawą naszej egzystencji i jakości życia. Mimo to niszczymy te cenne zasoby w alarmującym tempie. Dekada ONZ na rzecz Odtwarzania Ekosystemów jest okazją, aby pomóc odwrócić bieg wydarzeń i zapewnić ludziom i naturze zrównoważoną przyszłość.
Już dziś tysiące ludzi na całym świecie aktywnie działa na rzecz zmiany - od tworzenia „afrykańskiej zielonej ściany” (mającej chronić północ kontynentu przed pustynnieniem), aż po odbudowę mokradeł w Argentynie. Swoją cegiełkę dokładają miasta, zwiększające udział terenów zielonych i ich spójność na swoim obszarze, a także rolnicy wprowadzający zasady zrównoważonego rolnictwa i chroniący na swoich gruntach enklawy dzikiej przyrody np. śródpolne oczka wodne czy kępy drzew i krzewów.
Naszą bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszenie przez UNEP Dekady Odtwarzania Ekosystemów jest uruchomienie programu Re:Generacja.
Re:Generacja to program, w ramach którego zapraszamy do współpracy przedstawicieli służb ochrony przyrody – Parków Narodowych, Parków Krajobrazowych, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska ale też samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. To dzięki nim mamy szansę poznać ekosystemy w całej Polsce, które wymagają naszej interwencji.
Ale kluczowe znaczenie dla powodzenia działań na rzecz odbudowy ekosystemów ma zaangażowanie przedstawicieli świata biznesu i przejęcie przez firmy odpowiedzialności za presję, jaką każda z nich wywiera na środowisko naturalne. To między innymi firmy, dzięki naszemu programowi, będą mogły znaleźć na mapie Polski miejsca, które będą mogły wziąć pod swoje skrzydła – to dzięki Re:Generacji firmy znajdą ekosystemy, o które warto zadbać.
Mówiąc o Re:Generacji nie możemy zapomnieć o zaangażowaniu społecznościowym. Będziemy chcieli edukować i zachęcać do świadomego brania spraw w swoje ręce.