Wolontariat pracowniczy w Karkonoskim Parku Narodowym

Za nami kolejny wolontariat z udziałem pracownic i pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego!  

Tym razem wolontariuszki i wolontariusze zaangażowali się w transgraniczną akcję na rzecz czynnej ochrony przyrody w Karkonoszach – zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. W czterodniowej akcji, przeprowadzonej w maju 2025 r., udział wzięło blisko 80 osób. 

Działania wolontariackie były prowadzone w trzech grupach, w 1,5-dniowych turach, pod fachową opieką pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego, Krkonošského národního parku oraz UNEP/GRID-Warszawa. Wszyscy wolontariusze i wolontariuszki zostali przeszkoleni i wyposażeni w odpowiedni sprzęt, a ich zadaniem było czyszczenie rowów i systemu odwodnienia szlaków turystycznych i przekierowywanie wody na torfowiska, przycinanie kosodrzewiny, a także zebranie gałęzi i odsłonięcie dna lasu, aby umożliwić wykiełkowanie gatunkom właściwym dla siedliska. 

Oprócz prac fizycznych, uczestnicy wzięli udział w działaniach edukacyjnych dotyczących ochrony ekosystemów oraz znaczenia retencji wody w górach. Efektem ich zaangażowania będzie poprawa stanu infrastruktury wodnej w Karkonoszach, co przyczyni się do lepszego zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. 

Wolontariat ten miał wymiar nie tylko ekologiczny, ale i społeczny – Karkonosze są bowiem źródłem wody pitnej dla okolicznych miejscowości i pełnią istotną rolę w magazynowaniu zasobów wodnych, szczególnie w okresach suszy.  

To przykład, jak zaangażowanie pracowników w działania na rzecz przyrody może realnie wspierać ochronę środowiska i służyć lokalnym społecznościom. 

 

logo bgk

W wolontariacie udział wzięli pracownicy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz również

© 2021 Centrum UNEP/GRID-Warszawa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl

Polityka prywatności