Za nami ciąg dalszy współpracy z Programem InPost Green City na rzecz biebrzańskich torfowisk i łąk.
Wspólne działania rozpoczęliśmy w 2023 roku, skupiając się wówczas na ochronie siedlisk niebielistki trwałej na torfowisku niskim w Basenie Północnym Biebrzy, a w 2024 pod opiekę wzięliśmy kolejne ekosystemy torfowiskowe i łąkowe na obszarze Górnej Biebrzy, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Obszar wsparty w 2024 roku poprzez zabiegi ręcznego koszenia wraz z usunięciem biomasy znajduje się w zasięgu siedliska 7230 Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk. Jest to kluczowy fragment torfowiska w rejonie Nowego Lipska, wymagający prowadzenia ochrony czynnej. Zapewnia on łączność przestrzenną pomiędzy rozległym kompleksem otwartych torfowisk a skrajem doliny o charakterze łąkowym, a także stanowi dom dla cennych gatunków roślin i zwierząt oraz bazę pokarmową dla licznych dzikich zapylaczy.
Do tutejszych gatunków flagowych zaliczyć można następujące gatunki:
– motyli: czerwończyk nieparek i strzępotek hero,
– roślin torfowiskowych: lipiennik Loesela (gatunek z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej będący przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Biebrzy), wielosił błękitny (gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową) i kukułka krwista (gatunek objęty częściową ochroną gatunkową).
Poza zaplanowanymi zabiegami koło Nowego Lipska udało się zrealizować dodatkowe zabiegi ochrony czynnej w Obwodzie Ochronnym Trzyrzeczki, koło wsi Szuszalewo. Obszar ten znajduje się w zasięgu zarastających łąk wilgotnych, będących siedliskiem rzadkich i ginących gatunków motyli czerwończyka fioletka i dostojki eunomii.
Efektem ekologicznym naszych działań jest utrzymanie:
Zdjęcie tytylowe: Krzysztof Frąckiel
Ekosystem został wsparty przez InPost, w ramach programu InPost Green City.