Użytek ekologiczny Przemkowskie Bagno w Przemkowskim Parku Krajobrazowym to niezwykle cenny ekosystem, objęty ochroną w ramach Konwencji Ramsarskiej jako obszar wodno-błotny o znaczeniu światowym. Stanowi on miejsce odpoczynku i żerowania ptaków na trasach migracji oraz miejsce lęgowe dla licznych gatunków ptaków wodno-błotnych. Znajdziemy tu również cenne zbiorowiska roślinne z rzadkimi gatunkami roślin, takimi jak goździk pyszny, nasięźrzał pospolity czy fiołek mokradłowy.
Przez blisko pięćdziesiąt lat obszar ten wykorzystywany był jako radziecki poligon lotniczy. W latach 90. uwolniono go od działań wojskowych, jednak prace, które pozwolą Przemkowskiemu Bagnu odzyskać jego pierwotny charakter, trwają do dziś. By do tego doszło, potrzebne jest przede wszystkim regularne koszenie i odkrzaczanie – to jedyny sposób, by usunąć gatunki ekspansywne i dać przestrzeń gatunkom łąk świeżych i wilgotnych.
Dlatego Grupa LUX MED wraz z Solidarność VWP – jedną ze zwycięskich firm w wyzwaniu Healthy Cities 2024 – postanowiły objąć ochroną 20 ha Przemkowskiego Bagna.
Ochrona przyrody często wymaga jednak elastyczności. Ze względu na nieprzewidziane uwarunkowania przyrodnicze (a konkretnie zbyt wysoki poziom wód gruntowych, który zresztą jest dobrą wiadomością!) – o których wiemy, dzięki regularnie prowadzonemu monitoringowi – zaplanowane na ten rok odkrzaczanie i koszenie wilgotnych łąk na użytku ekologicznym Przemkowskie Bagno zostały przeniesione. Nowy termin prac to koniec II kwartału 2025 roku.
Ekosystem jest wspierany przez Grupę LUX MED i Solidarność VWP w ramach wyzwania Healthy Cities.